اینجا جواب سوالهایمان را پیدا می‌کنیم، سوال می‌پرسیم و از خودمان صحبت می‌کنیم.

• هیوا شم

مدیر کل
    روز ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ در ساعت ۲۰ و ۱۷ دقیقه

سلام محمد حسن جان، من که از این حوزه زیاد سر در نمیارم ولی اولین اسم هایی که به ذهنم میاد و دوستشون دارم ادوارد ویلسون هست و ریچارد داوکینز. از هر کدوم هم چند تا کتاب خوندم فقط. وگرنه زیاد از این موضوعات سر در نمیارم.

کاش از خودت بیشتر میگفتی و اینکه چرا میخوای زبان رو یاد بگیری. البته من میدونم اما واسه بقیه شاید جالب باشه.

بماند که من انقدر مختصر نویسی رو نشونه تنبلی احتمالی میدونم 😉 ما اینجا آدم زبل میخوایم ها 🙂

• مرتضی

عضو
    روز ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ در ساعت ۰۲ و ۰۵ دقیقه

جالبه! منم مرتضام؛ علاقمند به تحقیق در حوزه علوم زیستی!

• هوشنگ فنائیان

عضو
      روز ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ در ساعت ۰۷ و ۰۱ دقیقه

سلام مرتضی جان

از آشنایی با شما مسرور خرسندم

تعریف شما از علوم زیستی چیست ؟

• مرتضی

عضو
        روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ در ساعت ۰۸ و ۳۴ دقیقه

سلام و ارادت

خیلی خوشوقتم از آشنایی با شما

تعریفی که نوشتید (از قول گوگل)، تعریف خیلی خوب و دقیقیه. منم یه تعریف شخصی بدم؛ علوم زیستی دو شعبه‌ی پایه و کاربردی داره. در حوزه‌ی علوم پایه، به معنی علم مطالعه‌ی حیاته و در حوزه‌ی علوم کاربردی، به کار بردن دانش حاصل از این علمه. بخش پایه‌ش شامل مواردی مثل زیست‌شناسی، فیزیولوژی، آناتومی، گیاه‌شناسی، ژنتیک و … میشه. بخش کاربری‌ش، مواردی مثل بیوتکنولوژی، کشاورزی و پزشکی رو شامل میشه.

• هوشنگ فنائیان

عضو
    روز ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ در ساعت ۰۶ و ۵۹ دقیقه

حسن جان صد سلام و ظهرت بخیر و سلامتی با اجازه شما من رفتم پیش آقای وپی (گوگل خودمان ) از علوم زیستی مختصر اینجوری نوشت

منظور شما حالا از علوم زیستی دقیقا چیست ؟ ( جهت باز شدن درب گفتگو)

علوم زیستی (به انگلیسی: life sciences) به همه رشته‌های علمی همچون: زیست‌شناسی، پزشکی، انسان‌شناسی و بوم‌شناسی گفته می‌شود که با جانداران، فرایندهای زیستی و روابط متقابل آن‌ها با یکدیگر و زیست‌بوم آن‌ها سروکار دارد.[۱]

این رشته‌ها عبارتند از:

آناتومی

زیست‌شیمی

زیست‌شناسی

زیست‌فناوری

بوم‌شناسی

علوم تغذیه

ژنتیک

ژنومیک

علوم بهداشت

ایمنی‌شناسی

میکروبیولوژی

زیست‌شناسی مولکولی

بینایی‌سنجی

انگل‌شناسی

پاتولوژی

کشاورزی

داروشناسی

فیزیولوژی

جانورشناسی

• محمد حسن تجویدی منفرد

عضو
    روز ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ در ساعت ۱۸ و ۱۹ دقیقه

سلام. وقتتون بخیر.
    علوم زیستی هم مثل بقیه علوم تجربی خیلی گستردگی داره، ولی به نظرم میشه به صورت زیر دسته بندی بشن (خیلی کلی هست این دسته بندی):

1. زیست جانوری

جانور شنایی

فیزیولوژی جانوری

انتومی جانوری

زیست شناسی جانوری

سیستماتیک جانوری

فیزیولوژی جانوری

2. زیست گیاهی

گیاه شناسی

زیست شناسی گیاهی

سیستماتیک گیاهی

فیزیولوژی گیاهی

3. زیست سلولی و مولکولی

میکروبیولوژی

ژنتیک

بیوشیمی

بیوفیزیک

4. پزشکی و دوستان

بیو انفورماتیک

زیست شناسی تکوینی
    بیوتکنولوژی

تکامل

البته هر کدوم از این رشته ها میتونن باز گرایش های مختلفی داشته باشن، مثلا میکروبیولوژی غذایی، میکروبولوژی محیطی و … . از طرفی خیلی موضوعات مشترکی هم توشون هست، مثلا توی رشته پزشکی مباحث بیوشیمی، میکروبیولوژی، زیست شناسی سلولی و … هم وجود داره. یا مثلا توی موضوعات تکامل از زیست سلولی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی گیاهی و جانوری و .. استفاده میشه.

من خودم تخصصم میکروبیولوژی صنعتی از زیست شناسی سلولی مولکولی هست که به طور کلی در مورد استفاده از میکروارگانیسم هاست. مثلا تولید آنزیم های مختلف، تولید داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها، بعضی هورمون ها مثل انسولین و .. .

البته بازم میگم این طبقه بندی طبق نظر خودم نوشتم، چیز علمی و مشخصی نیست

• هیوا شم

مدیر کل
      روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ در ساعت ۱۹ و ۳۲ دقیقه

محمد حسن عزیز،

یه چیزی که به خودم برای درک ابتدایی از این علوم کمک کرده، ارتباط یا مقایسه اونها بوده.

برای مثال زیست شناسی یا بیولوژی به مطالعه حیات میپردازه.

در لایه پایینتر، شیمی رو داریم که به مطالعه عناصر، ترکیبات اونها، مواد مختلف (از جمله مواد آلی) میپردازه.

لایه پایینتر، فیزیک هست که به مطالعه نیرو و انرژی و ماده و … میپردازه (در کل کیهان)

بالاتر از زیست شناسی هم میتونیم به پزشکی، روانشناسی و جامعه شناسی هم اشاره کنیم که لایه لایه نگاهشون ماکروسکوپی تر و وسیعتر میشه. سطح پیچیدگی هم بالاتر میره (از این نظر که مفاهیم جدید و در نتیجه کلمات و ادبیات جدیدی رو اضافه میکنن به لایه های زیرین)

خواندن صحبت اینجا باعث شد که منم پرحرفی کنم و کمی به این موضوع فکر کنم 🙂

برای پاسخ دادن ورود کنید.

ثبت گزارش

[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]