اینجا جواب سوالهایمان را پیدا می‌کنیم، سوال می‌پرسیم و از خودمان صحبت می‌کنیم.

برچسب زده شده: ,

• فرشته

مدیر کل
    روز ۲۶ دی ۱۴۰۰ در ساعت ۰۷ و ۴۱ دقیقه

سلام مهلا جان

به اینجا خیلی خوش آمدی 🙂

خوشحال میشم اگه از خودت برامون بیشتر بگی

مثلا دلیل علاقت به زبان چیه؟ برای چه هدفی دوست داری زبان رو یاد بگیری؟

• mhlakw61e2b8205c6d6 عباسی

عضو
      روز ۲۶ دی ۱۴۰۰ در ساعت ۰۹ و ۲۷ دقیقه

ممنونم . اولش برا رقابت با یکی بود اما الان خیلی دوست دارم برم کلاسای برنامه نویسی اما باید زبان قوی باشه برا همون منم یه مدت خیلی زبان کار میکردم الان خیلی بهش علاقه مند شدم

• هیوا شم

مدیر کل
        روز ۲۶ دی ۱۴۰۰ در ساعت ۲۲ و ۴۴ دقیقه

آره مهلا واسه برنامه نویسی که عالیه

منابع فوق العاده خوبی در مورد برنامه نویسی رو به رایگان میتونیم استفاده کنیم

یادمه هفت هشت سال پیش یه دوره میدیدم در مورد php که مدرسش استیو فاهمن یکی از فاوندرهای سایت ردیت بود و توضیح میداد که چطوری بخش اسکیل کردن سایت رو (که میلیونها مخاطب داره) انجام دادن. مثلا چنین مباحث پیشرفته و واقعی رو به ندرت میشه جای دیگه گیر آورد

الان یه سرچ زدم دیدم همین استیو هافمن یه دوره روی udacity داره در مورد مقدمات بک اند.

هزاران دوره خوب دیگه داریم واسه برنامه نویسی

که با زبان میتونیم بهشون دسترسی پیدا کنیم

شاید اینجا یکی از معدود جاهایی هست که ایرانی بودن هم به کمکمون میاد :)) میتونیم دوره هارو رایگان استفاده کنیم

• حامد امان‌پور

عضو
    روز ۳۰ دی ۱۴۰۰ در ساعت ۰۳ و ۰۶ دقیقه

سلام مهلا. به جمع دوستان فلوئنت خوش اومدی.
    هیوا همه گفتنی ها رو گفت. به عنوان مخاطب قدیمی دوره یک کامنت می‌گذارم.

به نظرم زبان برنامه‌نویسی ساختاری مشابه زبان انسانی داره و یادگیری شیوه فلوئنت بهت در فراگیری یک زبان برنامه‌نویسی هم به شدت کمک می‌کنه. قبلا در این دوره از جعبه لاینتر انکی استفاده می‌شد که می‌تونی از اون برای به خاطر سپاری موارد غیرزبانی استفاده کنی. البته یادگیری یک زبان یک بحثه و داستان‌گفتن و شاعرانه فکر کردن و ایده‌پردازی یک بحث دیگه. برای شعر گفتن در برنامه‌نویسی باید مهارت‌های دیگر هم فرا گرفته داشته باشیم.

• فلوئنت (نوید)

عضو
    روز ۷ بهمن ۱۴۰۰ در ساعت ۱۴ و ۱۸ دقیقه

سلام مهلای عزیز

خوشحالم که میبینم به یادگیری علاقه مند هستی. من هم همیشه از یادگیری زبان لذت میبرم. مخصوصا یادگیری لغات و اصطلاحات جدید.

چیزی که من از حرفهات متوجه شدم اینه که به برنامه نویسی هم علاقه مندی. برنامه نویسی کار جذابیه و جزء مشاغل پولساز و آینده‌دار هست.

«کلاسای برنامه نویسی اما باید زبان قوی باشه» به نظرم برای کلاس رفتن زبان قوی لازم نیست، اما برای یادگیری برنامه نویسی تسلط بر زبان انگلیسی یه جور booster محسوب میشه. یعنی به شدت سرعت پیشرفتت رو میبره بالا.

به دو صورت: (1) خود برنامه نویسی بیشترش شبیه زبان انگلیسیه. مخصوصا در زبانهای سطح بالا مثل پایتون. یا چیزی مثل HTML که در طراحی سایت استفاده میشه، چیزی جز نوشتن کلمات انگلیسی نیست (اصلا به HTML میگن زبان نشانه گذاری و نه زبان برنامه نویسی).

(2) منابع انگلیسی برای یادگیری برنامه نویسی خیلی زیادتر از فارسی هستند و از نظر من (که ممکنه همه موافقش نباشن)، کیفیت منابع انگلیسی بسیار بهتر از فارسی ها هست. بماند که اگه انگلیسی بلد باشی میتونی documentationهایی رو بخونی که خود توسعه دهندگان زبان نوشتن.

تازه وقتی انگلیسی بلد باشی برای مشورت گرفتن از جامعه بزرگ برنامه نویس ها هم راحت تری. میتونی پرسش و پاسخهای Stackoverflow رو بخونی و اگه سوال یا باگی وجود داره که توش مطرح نشده، خودت مطرح میکنی و بقیه راهنماییت میکنن.

———————————-

منابع فارسی رو حتی اگر سطح زبانت بالا نیست هم بریز دور. :)))

با هر سطحی که داری، سعی کن از منابع انگلیسی استفاده کنی. خوبی یادگیری زبان تخصصی (مثلا حوزه کامپیوتر) اینه که خیلی زود تمام یا بیشتر کلمات اون حوزه رو یاد میگیری.

میتونی از این لینک ها شروع کنی:

دایره لغات برنامه‌نویسی خود را گسترش دهید

واژگان مرتبط با برنامه‌نویسی کامپیوتری در زبان انگلیسی

Programming Glossary PDF

Top Programming Terms and Definitions for Beginners

Expand Your Programming Vocabulary

———————————-

و اما منابع خوب:

یودمی و گیت دات آی آر (ویدئو)

یه سری سایت هستن، مثل یودمی، لیندا، پلورال سایت و غیره که یا خودشون آموزش ویدئویی تولید میکنن یا پلتفرمی هستن که بقیه میان توشون آموزش ویدئویی ارائه میدن. خود اینها که گفتم خوبن اما یه ایراد بزرگ برای ما دارن. با وجود اینکه توشون دوره رایگان هم پیدا میشه اما دوره های خوبشون بعضی اوقات پولی هستن.

در نتیجه پیشنهاد من اینه که از طریق سایتهایی مثل دانلودها، دانلودلی، یا git.ir تمام این دوره ها رو به رایگان دانلود کنی.

FreeCodeCamp، SoloLearn، W3Schools (متنی، تعاملی)

یه سری سایت هم هستند که به صورت متن تعاملی آموزش میدن. این سایتها هم جذابیت خودشون رو دارن. البته w3s با دوتای دیگه یه فرقی داره. w3s یه حالت documentationطور هم داره، یعنی کل دوره اش برای همه بازه و تو ممکنه یه چیز خاصی مد نظرت باشه و سرچش کنی و برسی به درس مربوطه اش در w3s.

اینهایی که گفتم رایگان هستن. اما اگه بگردی سایتهای پریمیوم هم پیدا میشه. هرچند به نظر من اگه آدم بخواد یاد بگیره همین رایگانها از کافی هم فراتر هستن.

یوتیوب (ع) :)))

با سرچ چنین کلید‌واژه‌هایی «Learn Python – Full Course for Beginners [Tutorial]» میتونی ویدئوهایی پیدا کنی که توی چند ساعت بهت اصول اولیه یک زبان برنامه نویسی رو یاد بدن. حالا تو توی عبارت بالا به جای پایتون میتونی بزاری Java یا C#.

علاوه بر یادگیری اصول اولیه و دوره‌ای، میتونی بعد از یادگیری اصول اولیه یک زبان برنامه نویسی، توی یوتیوب ویدئوهای آموزش پروژه ای ببینی. که بسته به پروژه میتونن کوتاه یا بلند باشن.

من خودم عاشق ویدئوهای پروژه‌محورِ طراحی وب بودم. مثلا توی 10 دقیقه آموزش میداد یه صفحه ورود خیلی خلاقانه و خوشگل درست کنی.

———————————-

امیدوارم حداقل یکی از این سرنخ ها یا منابعی که بهت دادم برات مفید بوده باشه.

اگر سوالات دیگه ای داشتی، چه در مورد یادگیری زبان و چه یادگیری برنامه نویسی، زیر این پست یا در بخش «پیام‌ها»ی فلوئنت میتونی بپرسی. خوشحال میشم راهنمایی کنم.

در آخر اینکه من خودم هیچوقت برنامه نویس حرفه ای نشدم. بنا به دلایل زیادی. و الانم کار و رشته ام بهش ربط زیادی نداره. اما با اینکه نمیتونم الگو باشم و مسیر درست بهت نشون بدم، شاید بتونم برات درس عبرت بشم و مسیر اشتباهی که رفتم رو نشون بدم (و تو رو آگاه کنم).

برای پاسخ دادن ورود کنید.

ثبت گزارش

[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]