...

یادگیری واقعی در خواب اتفاق می‌افتد

فرض کنید دارید یک کلمه جدید یا نکته گرامری را می‌خوانید. یادگیری این کلمه یا گرامر چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ اجازه بدهید برای اینکه سوال شفاف‌تر شود، دو گزینه در اختیارتان بگذاریم:

  • زمانی که آن نکته را داریم می‌خوانیم
  • زمانی غیر از زمان خواندن آن

می‌دانیم سوال عجیبی به نظر می‌رسد. شاید تا قبل از طرح شدن این سوال به نظرتان بدیهی می‌آمد که یادگیری در هنگام خواندن آن نکته جدید اتفاق می‌افتد.

اما با جدیدترین یافته‌های نوروساینس می‌دانیم که یادگیری واقعی در هنگام خواب و NSDR اتفاق می‌افتد. زمانی که آن نکته جدید را داریم می‌خوانیم، صرفاً تریگر و محرک فراهم شده است. تریگر و محرکی برای احتمال یادگیری. یعنی وقتی نکته‌ جدیدی را می‌خوانیم، احتمالاً قرار است این نکته را یاد بگیریم. اما نکته مهم این است که رد و اثر آن نکته در حافظه ما آنقدر کمرنگ است که به احتمال زیاد به زودی محو خواهد شد.

منظور از اثر و محو شدن رد یک نکته جدید، مدار نورونی هست که بین برخی نورونهای مغز شکل می‌گیرد. در درس مربوط به نحوه ذخیره شدن کلمه در مغز این موضوع را تشریح کردیم. آنجا گفتیم که کلمه‌ای مانند مادر می‌تواند مداری مانند مدار زیر روی مغز ما باشد:

اما برای آنکه چنین مداری روی حافظه ما نقش ببندید (یعنی مدار آن تثبیت شود)، باید این مدار پررنگ‌تر شود.

چگونه؟ این مدارهای جدید بیش از هر چیزی با خواب خوب و NSDR تثبیت می‌شوند. بنابراین یادگیری واقعی در اصل در خواب و هنگام استراحت عمیق اتفاق می‌افتد.

با این توضیحات مشخص خواهد شد که چرا یک سایت آموزش زبان ممکن است به اندازه گرامر، به خواب اهمیت بدهد و دوره مجزایی برای داشتن خواب خوب داشته باشد.

دوره خواب

ما برای بهتر خوابیدن، دوره مستقلی داریم:

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]