فواید مواجهه هدفمند با گرما از نظر علمی

خود را در معرض گرما قرار دادن، به ویژه از طریق استفاده از سونا، در به مدت قرن‌ها به عنوان یک روش مهم برای افزایش سلامتی شناخته شده است. تحقیقات علمی اخیر فواید متعدد سلامتی مرتبط با استفاده منظم از سونا را نشان داده‌اند که شامل بهبود سلامت قلبی عروقی، بهبود خلق و خو، افزایش ترشح هورمون رشد و موارد متعدد دیگری است.

فواید سلامت قلبی عروقی

استفاده منظم از سونا نشان داده است که بهبود قابل توجهی در سلامت قلبی عروقی دارد. یک مطالعه مهم توسط لاوکانن و همکارانش نشان داد که استفاده مکرر از سونا می‌تواند خطر وقایع قلبی عروقی و سکته را کاهش داده و در نتیجه خطر بلندمدت بیماری‌های قلبی عروقی را کم کند

اثر سونا روی​ مکانیزمهای کلیدی شامل افزایش ضربان قلب و گشادی رگها و عروق برابر است با اثرات ورزش هوازی متوسط.

بهبود حالت روانی

گرما با افزایش ترشح دینورفین و اندورفین که باعث احساس خوشی و سرخوشی می‌شود.

افزایش هورمون رشد

استفاده منظم از سونا می‌تواند به افزایش ترشح هورمون رشد کمک کند. هورمون رشد نقش کلیدی در تحریک رشد عضلات، تقویت استخوان‌ها، ترمیم بافت‌ها و افزایش متابولیسم دارد. استفاده از سونا به صورت نادر (یک بار در هفته یا کمتر) با جلسات متعدد ۳۰ دقیقه‌ای همراه با فواصل خنک‌سازی بین جلسات می‌تواند به طور قابل توجهی سطح هورمون رشد را افزایش دهد. به خصوص استفاده از سونا در حالت نیمه‌گرسنه می‌تواند ترشح هورمون رشد را بیشتر کند.

کاهش استرس

کاهش سطح کورتیزول و افزایش پروتئین‌های شوک حرارتی که به ترمیم ساختار پروتئین‌ها در سلول‌ها کمک می‌کند.

فواید کلی برای سلامتی

سونا همچنین فواید کلی برای سلامتی، از جمله بهبود خلق و خو و مدیریت استرس ارائه می‌دهد. پاسخ بدن به گرما شامل ترشح اندورفین‌ها و دینورفین‌ها است که بعد از استفاده از سونا احساس خوشایند و خوشبختی ملایمی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، مواجهه با گرما به عنوان یک شکل از هورمزیس، یک عامل استرس‌زای ملایم که باعث تطابق‌های مفید مانند بهبود تعمیر DNA و فعال‌سازی پروتئین‌های شوک حرارتی می‌شود، عمل می‌کند.

نتیجه‌گیری

اضافه کردن استفاده از سونا به برنامه منظم شما می‌تواند فواید سلامتی قابل توجهی، از بهبود سلامت قلبی عروقی و خلق و خو تا افزایش ترشح هورمون رشد ارائه دهد. با پیروی از پروتکل‌های مشخص شده، می‌توانید این فواید را بهینه کنید و از سلامت کلی خود حمایت کنید. همیشه قبل از شروع هر رژیم سلامتی جدید، به ویژه اگر دارای شرایط بهداشتی زمینه‌ای هستید، با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. چقدر جالب بود. تا حالا درباره فواید سونا نمیدونستم.
    چون نتیجه استفاده از سونا زمانی حاصل میشه که به صورت مرتب انجام بشه من این شرایط استفاده مرتب رو ندارم. پس کلا توی برنامم واردش نمیکنم.

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]