...

فواید دوش آب سرد برای سلامتی+ هشدارها

دوش آب سرد، فواید بسیاری به سلامتی دارد که در زیر در مورد آنها صحبت می‌کنیم. پس از آن درباره خطرهایی که لازم است در مورد آنها هوشیار باشیم توضیحاتی خواهیم داد.

بهبود گردش خون

هنگامی که وارد دوش آب سرد می‌شوید، دمای یخ‌زده بدن شما را شوکه کرده و بدن را وارد حالت بقا می‌کند. این وضعیت باعث تحریک سیستم گردش خون شده و جریان خون در سراسر بدن شما افزایش می‌یابد که برای سلامت عمومی شما مفید است.

افزایش متابولیسم

هنگامی که در معرض دماهای بسیار سرد قرار می‌گیرید، بدن شما شروع به لرزیدن می‌کند که مقداری کالری می‌سوزاند و متابولیسم شما را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند که آب سرد ممکن است مقاومت به انسولین را کاهش داده و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد که می‌تواند اثری محافظتی در برابر چاقی، دیابت و دیگر بیماری‌های متابولیکی داشته باشد.

با این حال، دوش‌های آب سرد ممکن است به طور موقت متابولیسم شما را افزایش دهند، اما نباید تنها روش مورد استفاده شما برای کاهش وزن باشند. آن‌ها می‌توانند مکمل خوبی برای برنامه‌های شما باشند، اما برای دیدن نتایج باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.

تقویت سیستم ایمنی

تحقیقات نشان می‌دهند که گرفتن دوش آب سرد ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و به شما در مبارزه با بیماری‌ها و سرماخوردگی‌های رایج کمک کند.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که عمل گرفتن دوش آب سرد منجر به کاهش ۲۹ درصدی افرادی که به دلیل بیماری از کار غیبت می‌کردند، نسبت به گروه کنترلی که دوش آب سرد نگرفتند، شد.

کاهش التهاب، تورم و درد

اگر تا به حال مچ پا را پیچانده یا به چیزی برخورد کرده و کبودی پیدا کرده‌اید، احتمالاً از یک پک یخ برای کاهش تورم و تسکین درد استفاده کرده‌اید.

گرفتن دوش آب سرد می‌تواند اثر مشابهی بر بدن شما داشته باشد. دمای سرد باعث کاهش التهاب و درد می‌شود که می‌تواند منجر به زمان بهبودی سریع‌تر پس از یک آسیب جزئی یا یک تمرین شدید شود.

کاهش علائم افسردگی

دوش‌های آب سرد باعث ترشح اندورفین‌ها می‌شوند که مواد شیمیایی تسکین دهنده استرس و بهبود دهنده خلق و خو هستند. در نتیجه، گرفتن دوش‌های آب سرد به طور منظم ممکن است اثر مثبتی بر سلامت روانی شما داشته باشد. در واقع، در یک مطالعه بالینی، شرکت‌کنندگانی که روزانه دوش آب سرد به مدت ۵ دقیقه می‌گرفتند، کاهش در علائم افسردگی خود گزارش دادند.

اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید، دوش‌های آب سرد می‌توانند افزودنی خوبی به روال شما باشند، اما نباید تنها روش درمانی شما باشند. اطمینان حاصل کنید که هر دارویی را که پزشکتان تجویز کرده است، مصرف می‌کنید. اگر درباره علائم خود با یک متخصص بهداشت صحبت نکرده‌اید، با یک درمانگر یا پزشک دارای مجوز مشورت کنید.

دوش آب سرد برای خواب بهتر

برخلاف تصور اولیه، بعد از دوش آب سرد، احساس سرما نداریم.

در واقع بعد از دوش آب سرد، بدن سیستم داخلی بدن را گرم می‌کند برای همین ممکن است بعد از دوش آب سرد احساس گرما داشته باشیم. همچنین ممکن است احساس خواب‌آلودگی هم داشته باشیم.

به همین دلیل می‌توانیم از دوش آب سرد برای سریعتر و بهتر خوابیدن هم استفاده کنیم.

خطرات سلامتی و نکات قابل توجه

دوش‌های آب سرد برای افرادی با شرایط خاص سلامتی مناسب نیستند. دوش‌های آب سرد به طور کلی برای افرادی که در سلامت کامل هستند، بی‌خطر تلقی می‌شوند، اما برای افرادی با برخی از تشخیص‌های پزشکی می‌توانند خطرناک باشند.

به همین دلیل، بهتر است قبل از امتحان آن با پزشک خود مشورت کنید. اگر مشکلات قلبی مانند آریتمی یا هر نوع بیماری قلبی دارید، باید به طور کامل از دوش آب سرد خودداری کنید، زیرا این کار استرس بیشتری بر قلب وارد می‌کند.

همچنین باید از دوش آب سرد خودداری کنید اگر به کهیر سرما (کهیر سرد) مبتلا هستید که در آن پوست شما در معرض دمای سرد کهیرهای خارش‌دار ایجاد می‌کند. اگر بیماری رینود دارید که باعث بی‌حسی و کاهش جریان خون به انگشتان دست و پا در اثر دمای سرد می‌شود، باید از گرفتن دوش آب سرد خودداری کنید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]