...

درک تمرکز (focus) از منظر علوم اعصاب

تمرکز یک پیش شرط ضروری برای یادگیری است، اما درک معنای واقعی آن از دیدگاه علوم اعصاب می‌تواند بینش‌های عمیق‌تری در مورد چگونگی افزایش توانایی‌های تمرکز و یادگیری ما ارائه دهد.

تمرکز چیست؟

تمرکز به زبان ساده، توانایی هدایت توجه به سمت یک وظیفه یا فعالیت خاص و نادیده گرفتن سایر تحریک‌ها است.

در واقع انگار، از داخل یک لنز، آنچه مهم است را نگاه می‌کنیم و بقیه چیزها را نادیده می‌گیریم.

این حالت ذهنی به شما اجازه می‌دهد تا روی یک موضوع تمرکز کنید و بدون انحراف از سوژه و موضوع اصلی، کارتان را به پیش ببرید.

بخش ۳: علوم اعصاب تمرکز

در دنیای یادگیری و توسعه شخصی، مفهوم تمرکز اغلب مطرح می‌شود. همه ما می‌دانیم که حفظ تمرکز مهم است، اما تمرکز واقعاً از دیدگاه علمی، به ویژه از منظر علوم اعصاب، به چه معناست؟ و چرا برای یادگیری مؤثر این‌قدر حیاتی است؟

از منظر علوم اعصاب، تمرکز فرآیندی است که در آن قسمت‌هایی مغز فعال می‌شوند تا وظایف خاصی را اولویت‌بندی کنند. این قسمتها عبارتند از:

 • قشر پیش‌پیشانی (Prefrontal Cortex): این منطقه برای عملکردهای اجرایی مانند برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و مدیریت رفتار اجتماعی بسیار مهم است. این در واقع مرکز فرماندهی مغز برای تمرکز است.
Human brain in the body with highlighted frontal gyri, superior (green), middle (blue), and inferior (orange), 3D illustration
 • قشر جداری (Parietal Cortex): این منطقه به پردازش اطلاعات حسی کمک می‌کند و در جهت‌گیری توجه نقش دارد.
 • انتقال‌دهنده‌های عصبی: دوپامین و نوراپی‌نفرین نقش‌های مهمی در حفظ تمرکز دارند.
 • دوپامین با لذت و پاداش مرتبط است و به شما انگیزه می‌دهد تا بر روی یک وظیفه تمرکز کنید. نوراپی‌نفرین در هشیاری و بیداری نقش دارد و شما را هوشیار نگه می‌دارد.

وقتی این مناطق به طور کارآمد با هم کار می‌کنند، می‌توانید تمرکز خود را بر روی وظیفه حفظ کنید.

وقتی تمرکز دارید، این مناطق و مواد شیمیایی در مغز هماهنگ کار می‌کنند تا به شما کمک کنند بر روی وظیفه متمرکز شوید.

اگر بخواهیم درک ابتدایی از عملکرد مغز در این باره پیدا کنیم، باید به منابع تخصصی این حوزه مراجعه کنیم. از جمله

کتاب The Neuroscience Of Focus

اما ما اینجا به همین بسنده می‌کنیم.

چرا تمرکز برای یادگیری مهم است؟

تمرکز برای یادگیری بسیار مهم است زیرا مستقیماً بر چگونگی جذب و نگهداری اطلاعات تأثیر می‌گذارد. وقتی تمرکز دارید، مغز شما در پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات جدید کارآمدتر است. یعنی مغز ما ورودی موردنظر را بهتر درک می‌کند و در حافظه نگه می‌دارد.

در مقابل، حواس‌پرتی می‌تواند این زنجیره کارآمدی را بشکند. هر بار که حواس شما پرت می‌شود، مغز شما باید دوباره تمرکز کند که این کار زمان و انرژی می‌برد. این نه تنها فرآیند یادگیری شما را کند می‌کند بلکه کارایی مغز در ذخیره اطلاعات را نیز کاهش می‌دهد.

بخش ۵: کاربردهای عملی درک تمرکز

درک علوم اعصاب پشت تمرکز می‌تواند به شما در ایجاد استراتژی‌های یادگیری بهتر کمک کند. در اینجا چند نکته عملی آمده است:

 • ایجاد محیط بدون حواس‌پرتی: با انتخاب مکانی آرام برای مطالعه، قطع اعلان‌های دستگاه‌ها و اطلاع دادن به دیگران که نیاز به زمان بدون وقفه دارید، از اختلالات جلوگیری کنید.
 • تعیین اهداف واضح: داشتن یک هدف واضح می‌تواند به شما در حفظ تمرکز کمک کند. وظایف خود را به اهداف کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید.
 • استراحت‌های منظم: علوم اعصاب نشان می‌دهد که استراحت‌های کوتاه می‌تواند به حفظ سطوح بالای تمرکز کمک کند. این عمل از خستگی شناختی جلوگیری کرده و ذهن شما را تیز نگه می‌دارد.

کارهای زیادی برای بهبود تمرکز می‌توان انجام داد.

با اعمال این استراتژی‌ها، می‌توانید از قدرت تمرکز برای بهبود تجربه یادگیری خود استفاده کنید.

اما یک تکنیک جالب به نام Visual Focus وجود دارد که در کمتر از یک دقیقه، تمرکز ما را به میزان قابل توجهی بهتر می‌کند.

نتیجه‌گیری

درک تمرکز از منظر علوم اعصاب اهمیت حیاتی آن را در یادگیری مؤثر نشان می‌دهد. با دانستن چگونگی کار مغز برای حفظ تمرکز و چگونگی تأثیر حواس‌پرتی بر این فرآیند، یادگیرندگان می‌توانند استراتژی‌هایی برای بهبود تمرکز خود اتخاذ کنند. به‌کارگیری این بینش‌ها می‌تواند به نتایج بهتر یادگیری و رشد شخصی منجر شود.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شاید این حقیقت را باید پذیرا باشیم که داشن یک محیط آرام برای همه ممکن نیست
  چه باید کرد ؟
  این محیط آرام را باید در ذهن ایجاد کنیم
  یک مادر با چند بچه بازیگوش را تصور کنید که در حال بازی هستند و مادر می داند که بازی آنها خطرناک نیست او در همان سروصدا به بسیاری از کارهایش و حتی مطالعاتش می رسد
  بسیاری از این مقالات به نظرم از حقایق اجتماع نمی گویند که جطور در فضای پر سروصدا بتوانید به خودتان آرامش درونی و قوی بدهید تا قدرت داشته باشید که در آن فضا هم یادگیری داشته باشید
  صد البته بودن شرایط عالی ، عالی است
  اما
  آیا همیشه ممکن است ؟
  پس برای خودت با تصویر سازی محیط آرام در درونت خلق کن

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]