...

تقویت مهارت خواندن با کتاب خواندن

فرض کنیم که شما ترم اول و دوم را گذرانده‌اید. در نتیجه حدود سه تا چهار هزار کلمه رایج را بلد هستید؛ به راحتی و درستی از دیکشنری انگلیسی استفاده می‌کنید، تعداد زیادی داستان طبقه‌بندی شده خوانده‌اید و گوش کرده‌اید.

حالا می‌خواهید کتاب بخوانید.

یعنی می‌خواهید مهارت خواندن و درک مطلب خود را آنقدر تقویت کنید که بتوانید کتاب بخوانید.

در این مرحله، این کار را انجام می‌دهیم. برای انجام این کار هم یک روش کاملاً مشخص و منسجم داریم.

با خواندن هر کتاب، دایره لغات و مهارت درک مطلب خود را افزایش می‌دهیم.

اما در این مرحله ضروریست که از کتابهای نامناسب و سخت (که می‌تواند بسته به سطح زبان هرکس، متفاوت باشد) دوری کنیم.

خلاصه روش ما برای خواندن کتاب به این صورت است:

  • یک کتاب از موضوعی که به آن علاقه داریم، انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال کتاب هری پاتر گزینه خوبی است. کتابهای داستان خوب زیادی داریم که می‌توانیم آنها را انتخاب کنیم. کتابهای پرفروش دنیا در حوزه‌های عمومی هم گزینه‌های خوبی هستند.
  • خلاصه‌ای از آن کتاب را به زبان انگلیسی پیدا می‌کنیم و می‌خوانیم تا با کلیت داستان و کلمات رایج آن آشنا شویم. در حین خواندن، مانند روش مرحله قبل کلمات جدید متن را به فلش‌کارت تبدیل می‌کنیم. ویکیپدیا، منبع مناسبی برای خلاصه کتابهای معروف است(خلاصه رمان هری پاتر ویکیپیدیای انگلیسی: The Harry Potter )
  • کتاب صوتی آن را پیدا می‌کنیم. سایت Audible، سایتهای تورنت یا سایتهای یادگیری انگلیسی، منابع مناسبی برای دانلود کتابهای صوتی هستند.
  • همزمان با خواندن کتاب، صدای آن را هم گوش می‌کنیم و بدون توقف و تلاش برای فهم کامل کتاب جلو می‌رویم. کتاب صوتی علاوه بر تقویت مهارت شنیدن و تلفظ ما کمک می‌کند که توقف نکنیم و همزمان با صدا جلو برویم. این کار را تا رسیدن به انتهای کتاب انجام می‌دهیم.
  • در دور دوم، بعضی از جملات مورد دلخواه کتاب را به روشی که در مرحله قبل یاد گرفتیم، تبدیل به فلش‌کارت می‌کنیم.

یکی از کارهایی که می‌توانیم برای آسان‌تر کردن خواندن یک کتاب انجام دهیم این است که اول کلمات رایج و کلیدی آن را استخراج کنیم. سپس آن کلمات را یاد بگیریم و بعد شروع به خواندن آن کتاب بکنیم.

خواهیم دید که کلمات جدید بسیار کمتری را در حین خواندن آن خواهیم دید.

در این مرحله، نحوه استخراج این کلمات و نحوه یادگیری آن را هم بررسی خواهیم کرد.

نکات دیگری هم لازم است در این مرحله مورد به مورد بررسی خواهیم کرد.

برای مثال، به جز توانایی خواندن کتاب، لازم است سرعت خود را هم بالا ببریم. برای انجام این کار هم تمرین‌های ویژه‌ای را انجام می‌دهیم.

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]