...

چرا تسلط؟

ما تا اینجای این ترم، تعدادی کلمه، گرامر و نکات و قواعد مربوط به زبان را یاد گرفتیم. همچنین روی مهارتهای چهارگانه کار کردیم.

الان ‌می‌خواهیم جلوتر برویم. دو گزینه داریم:

 • چیزهای جدیدی مانند کلمه، عبارت و گرامر یاد بگیریم یا
 • روی آنچه که الان بلد هستیم، مسلط تر (یعنی Fluent تر) شویم.

منظور از مسلط تر این است که سریعتر بخوانیم، راحترتر گوش کنیم یا سریعتر حرف بزنیم و بنویسیم. (در درس بعد، مفهوم تسلط را کاملتر تعریف می کنیم.)

رویکرد رایج اما اشتباه این است که چیزهای بیشتری یاد بگیریم اما رویکرد ما این است که تسلط (Fluency) خودمان را روی همین چیزهایی که الان بلد هستیم، بیشتر کنیم بعد جلو برویم.

در واقع ما اول آموخته‌ها و مهارتهای سطح فعلی را تقویت و تثبیت بکنیم بعد می‌توانیم جلوتر برویم.

برای مثال ترجیح ما این است که الان با ۱۰۰ کلمه بتوانیم ساده ترین جملات را سریع و راحت صحبت کنیم تا اینکه ۵۰۰۰ کلمه بلد باشیم اما نتوانیم جملات ساده را بدون فکر کردن بسازیم.

فردی را در نظر بگیرید که تمام آموزشهای تئوریک و عملی رانندگی را دیده است اما رانندگی را آگاهانه انجام می دهد. یعنی باید تمام حواسش به کارهایی باشد که دارد انجام می دهد وگرنه نمی تواند رانندگی کند. در حین رانندگی هم نمی تواند با تلفن صحبت کند یا با یک نفر دیگر صحبت کند چون باید حواسش به رانندگی باشد.

فرد مشابهی را در نظر بگیرید که کلمات و گرامر زیادی بلد است و روی مهارتهای چهارگانه زبان هم کار کرده است اما در حین خواندن یا صحبت کردن باید تمام حواسش به معنی کردن و چیدن کلمات و بررسی درستی جمله ای که ساخته و … باشد.

چنین فردی، مهارت رانندگی و زبان را دارد اما تسلط کافی را ندارد. به عبارتی نمی تواند ناخوداگاه آن کار را انجام دهد. در نتیجه سرعتش کم است. نمی تواند این کار را هم موازی با کار دیگری انجام دهد.

اما کسی که مسلط است، در حین رانندگی می تواند با تلفن صحبت کند یا به یک کتاب صوتی گوش کند.

یک فرد مسلط بر زبان هم به سرعت و به راحتی می تواند کتابی را ورق بزند و بدون اینکه درگیر کلمه و گرامر و نکات زبانی آن شود، درگیر محتوای آن شود. موقع صحبت کردن هم می تواند بدون فکر کردن منظورش را بیان کند.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. چه آنالوژی خوبی. یادگیری زبان و رانندگی. در ادامه این مثال و توضیحات خوبتون این‌طور به ذهنم رسید که فردی که تازه رانندگی یاد گرفته و احتمال عطش زودتر مسلط‌تر شدن داره با این پیش فرض اشتباه برای یادگیری بهتر و سریع‌تر هرچه زودتر شرایط بالاتر و سخت‌تری رو بخواد تجربه کنه و خیلی سریع تو شلوغ‌ترین و یا پر چالش‌ترین خیابون‌های شهر رانندگی کنه. یا حتی بخواد مسابقات شرکت کنه. و شاید چیزی جز کم شدن اعتماد به نفسش در رانندگی عاید فرد نشه. در کل خیلی عجله و شتابی برای رد شدن از این مراحل نداشتم و ندارم. ولی این آنالوژی باعث شد بیشتر به این دو موضوع فکر کنم و اگه جایی رو اشتباه کردم بهتر متوجه بشم. ممنون از شما. و فعلا ترجیح میدم در مرحله یادگیری زبان تو کوچه پس کوچه‌های خلوت برای خودم دور بزنم تا پایه‌ای ترین چیزایی که یاد گرفتم درونی و نهادینه بشه برام. دقیقا طبق همین مسیری که شما طراحی کردید و ازتون یادگرفتم.

  1. سلام آقای چناری عزیز
   خیلی خوب توضیح دادید
   در واقع در این بخش میخواهیم در سطح خودمون به تسلط برسیم
   وقتی سعی کنیم در سطحی که بالاتر از سطح فعلی ماست سریع بخونیم، بشنویم یا مکالمه داشته باشیم ممکنه اعتماد به نفس مون رو از دست بدیم و از ادامه راه ناامید بشیم

 2. رانندگی هم باید تمام ارکان بدن اتوماتیک باشد اگر صدایی شنیدی بتوانی درک کنی خطری در پیش است یا آن صدا ارتباطی با رانندگی تو ندارد
  حتی حس بویایی تو باید قوی باشد اگر بوی سوختگی را حس می کنی شاید ماشین را باید نگه داری و ببنی مجا مشکل داری در حال رانندگی نباید خیلی تشنه یا گرسنه باشی در حال یادگیری زبان هم مثل همین باید موانع احتمالی مثل سرما و گرما و گرسنگی را برطرف کنی در حال رانندگی باید توان تسلط در مسیر را داشته باشی در حین مکالمه هم باید بتوانی منظور و هدف و پیامخودت را خوب برسانی و پیام و هدف و منظور فرد مقابل را هم درک کنی یعنی از جاده و مسیر درست منحرف نشوی

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]