...

ایول!، داری درست پیش می‌ری

شاید این جمله انگیزشی و زرد به نظر برسد اما تحقیقات جدید روی مغز نشان می‌دهد که توجه به اینکه داریم کار درستی انجام می‌دهیم و تشویق خودمان به صورت کلامی، طوری که برایمان باورپذیر باشد، باعث می‌شود که دوپامین بیشتری ترشح شود و انگیزه ما برای ادامه بیشتر شود. حتی هوشیاری و تمرکز ما را هم بالا می‌برد.

بنابراین هر از چند گاهی یک آفرین به خودتان بگویید. شما بر خلاف اکثر مردم، با وجود مشغله‌های زیاد درگیر یادگیری زبان اصلی دنیا هستید و این ارزشمند است. روشی هم که انتخاب کرده‌اید، یک روش علمی و کارآمد است و آموخته‌ها و مهارتهای زیادی را به شما اضافه خواهد کرد. بابت اینها به خودتان پاداش بدهید و خودتان را تشویق کنید.

ما سالهاست توسط پیامها و حرفهای زرد داریم بمباران می‌شویم. وقتی حالمان بد است به ما پیشنهاد می‌کنند که لبخند بزنیم و شکرگذار باشیم.

در نتیجه ممکن است نسبت به هر تکنیک مشابهی بدبین باشیم یا برعکس، تقلا کنیم که این تکنیکها را به زور و به شکلی مصنوعی انجام دهیم. اگر هم موثر نبود، مسئولیت آن را خودمان بپذیریم و گناه آن را بر گردن خود بیندازیم. مانند کسی که دعا کرده اما احساس می‌کند چون نیتش پاک نبوده، دعایش برآورده نشده: خود را مقصر می‌داند.

معیار اصلی برای هر تکنیکی، موثر بودن آن برای شخص من است. اگر احساس می‌کنید یک تکنیک و توصیه، مانند تشویق خودمان، مصنوعی و زرد به نظر می‌رسد، انجام ندادن آن بهتر است.

ما چنین تکنیکهایی را وقتی پیشنهاد می‌کنیم که برایمان باورپذیر و اثربخش باشند در نتیجه دلمان را گرم کنند و حالمان را بهتر کنند. تنها در این صورت است که انجام آن مفید است.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. مغز ما به خاطر سیر تکاملی که داشته به چیزهای منفی(نقص‌ها،کمبودها،اتفاقات بد، افکار منفی و …) بیشتر توجه می کنه(به خاطر بقا)
    حالا من خودم خیلی وقت‌ها عمدا توجه‌م رو می برم رو نکات مثبت یا کارهای مثبت زندگیم. حتی کوچکترین کار مفیدی که انجام می دم مثل یه ظرف شستن ساده رو می بینم و از خودم مچکر می شم😁
    دیگه برای زبان خوندن شاباش‌ها و مبارک‌های زیادی به سمت خود روانه خواهم کرد😁

  2. گاهی برخی کلمات تاثیری همانند تشویق دارند مثل اینکه من به خودم می گویم هوشنگ تو الان نه ماه است روی بیش از دو ساعت درس زبان می خوانی شاید در این مرحبا و به به نباشد اما تاثیری بیشتر دارد چون می دانم درست می گویم من لایق تقدیر هستم شاید برخی دوستان بجای یک آفرین مستقیم به خودشان جمله ای تاثیر گذار بگویند

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]