...

انجام تمرینات: خواندن سریعتر و بیشتر

پس از صحبتهایی که در مورد تسلط یا Fluency داشتیم، متمرکز خواهیم شد روی انجام تمرینهایی برای افزایش تسلط برای هر چهار مهارت خواندن، شنیدن، نوشتن و مکالمه.

دو اصل زیر، پیش فرض ما برای تمام تمرینات این بخش هستند:

هر چه سریعتر، بهتر

هنگام انجام این تمرینات، باید عجله کنیم و به خودمان فشار بیاوریم که در زمان کمتری آن را انجام دهیم. در واقع هر چقدر رکورد بهتری بزنیم، تسلط مان بیشتر خواهد شد.

برای همین زمان انجام تمرینات را باید اندازه بگیریم و آن را وارد نمودار کنیم تا روند تغییر سرعت مان را ببینیم.

هر چه بیشتر، بهتر

انجام این تمرینات به میزان زیاد و تکرار آن، عامل اصلی برای بهبود تسلط و افزایش سرعت است. بنابراین باید آنها را با حوصله و به مدت طولانی انجام دهیم.

تکرار این تمرین فواید دیگری مانند اشراف بیشتر روی تلفظ، کلمات و ساختارهای گرامری را هم دارد.

خواندن صرفاً یکی از مهارتهای چهارگانه نیست. خواندن یعنی فهم زبان و مهارت اصلی و پایه زبان انگلیسی است.

شنیدن در درجه دوم اولویت قرار دارد. البته در شرایط خاصی ممکن است برای یک شخص، شنیدن اولویت بالاتری داشته باشد.

برای اینکه حجم این ترم بیشتر از این نشود و تمرکز کافی هم روی خواندن داشته باشیم، در این ترم فقط روی تسلط بر خواندن کار می‌کنیم.

تسلط بر مهارتهای آینده را به ترمهای بعد موکول خواهیم کرد.

تسلط بر خواندن

اگر تمام کلمات و نکات گرامری یک متن را بلد باشیم و بتوانیم آن را بخوانیم و بفهمیم، اما سرعتمان کند باشد، تجربه خواندن برای ما تجربه ای ناخوشایند خواهد بود. اگر به زبان مادری هم متنی را با سرعت کند (مثلاً ۶۰ کلمه در دقیقه) بخوانیم به زودی خسته می‌شویم. این سرعت کم، چند اثر منفی مهم دارد.

ممکن است تا به آخر جمله می‌رسیم، حواسمان پرت شود یا اول جمله را فراموش کنیم در نتیجه باید دوباره آن را بخوانیم یا حوصله مان کم کم سر برود و خسته شویم. در نتیجه این کار را کمتر انجام می‌دهیم.

به دلیل سرعت پایین، حجم ورودی قابل فهم کمی دریافت می‌کنیم.

در نتیجه هم به دلیل سرعت کم و هم به دلیل کمتر انجام دادن این کار، مطالعه آزاد کمتری انجام می‌دهیم و ورودی قابل فهم کمتری دریافت می‌کنیم. پس سطح زبان ما از جهات بسیاری با سرعت بسیار کمتری رشد می‌کند.

همچنین سرعت خواندن پایین باعث می‌شود که درک مطلب ما کاهش یابد چون برای فهمیدن سریع، لازم است در زمان کوتاهی کل جمله و کلمات مرتبط به آن مفهوم را بخوانیم.

بنابراین توانایی خواندن و فهمیدن متن کافی نیست. با در نظر گرفتن این موارد، یکی از اهداف یک زبان آموز، باید افزایش سرعت خواندن متون باشد. غالب کسایی که زبان انگلیسی زبان دوم آنهاست، با سرعتی حدود ۱۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند که سرعت پایینی محسوب می‌شود.

اگر بتوانیم سرعت خود را به ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه برسانیم، تجربه خواندن برایمان بسیار خوشایندتر خواهد بود و آن را بیشتر انجام خواهیم داد.

برای اینکار لازم است به میزان زیاد، تمرین‌ تندخوانی را که در این درس شرح خواهیم داد انجام دهیم تا به سرعتی نزدیک به سرعت یک بومی انگلیسی زبان یعنی حدود ۲۵۰ کلمه در دقیقه برسیم.

پس از آن، آمادگی بیشتری برای رفتن به سطح بعدی خواهیم داشت.

اما قبل از بهبود سرعت خواندن، لازم است بدانیم سرعت فعلی ما چقدر است.

تمرین

احساس می‌کنید سرعت خواندن شما چگونه است؟ کند، متوسط یا سریع؟ منظور متنی است که خواندن آن برایتان بسیار ساده باشد.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]