...

از سطح متوسط به تسلط

ما در ابتدای مسیر یادگیری زبان، تعدادی کلمه، گرامر و نکات و قواعد مربوط به زبان را یاد می‌گیریم.

سپس روی مهارتهای چهارگانه کار می‌کنیم.

گام بعدی چیست؟ دو گزینه داریم:

  • چیزهای جدیدی مانند کلمه، عبارت و گرامر یاد بگیریم یا
  • روی آنچه که الان بلد هستیم، مسلط تر (یعنی Fluent تر) شویم.

منظور از مسلط تر این است که سریعتر بخوانیم، راحترتر گوش کنیم یا سریعتر حرف بزنیم و بنویسیم. در نوشته زیر، مفهوم تسلط را بهتر توضیح داده‌ایم:

منظور از تسلط بر زبان انگلیسی چیست؟

رویکرد رایج اما اشتباه این است که چیزهای بیشتری یاد بگیریم اما رویکرد ما این است که تسلط (Fluency) خودمان را روی همین چیزهایی که الان بلد هستیم، بیشتر کنیم بعد جلو برویم.

در واقع ما اول آموخته‌ها و مهارتهای سطح فعلی را تقویت و تثبیت بکنیم بعد می‌توانیم جلوتر برویم.

برای مثال ترجیح ما این است که الان با ۱۰۰ کلمه بتوانیم ساده ترین جملات را سریع و راحت صحبت کنیم تا اینکه ۵۰۰۰ کلمه بلد باشیم اما نتوانیم جملات ساده را بدون فکر کردن بسازیم.

فردی را در نظر بگیرید که تمام آموزشهای تئوریک و عملی رانندگی را دیده است اما رانندگی را آگاهانه انجام می دهد. یعنی باید تمام حواسش به کارهایی باشد که دارد انجام می دهد وگرنه نمی تواند رانندگی کند. در حین رانندگی هم نمی تواند با تلفن صحبت کند یا با یک نفر دیگر صحبت کند چون باید حواسش به رانندگی باشد.

فرد مشابهی را در نظر بگیرید که کلمات و گرامر زیادی بلد است و روی مهارتهای چهارگانه زبان هم کار کرده است اما در حین خواندن یا صحبت کردن باید تمام حواسش به معنی کردن و چیدن کلمات و بررسی درستی جمله ای که ساخته و … باشد.

چنین فردی، مهارت رانندگی و زبان را دارد اما تسلط کافی را ندارد. به عبارتی نمی تواند ناخوداگاه آن کار را انجام دهد. در نتیجه سرعتش کم است. نمی تواند این کار را هم موازی با کار دیگری انجام دهد.

اما کسی که مسلط است، در حین رانندگی می تواند با تلفن صحبت کند یا به یک کتاب صوتی گوش کند.

یک فرد مسلط بر زبان هم به سرعت و به راحتی می تواند کتابی را ورق بزند و بدون اینکه درگیر کلمه و گرامر و نکات زبانی آن شود، درگیر محتوای آن شود. موقع صحبت کردن هم می تواند بدون فکر کردن منظورش را بیان کند.

تمرین

آیا احساس می‌کنید برای آنچه تا اینجا آموخته‌اید و مهارتهایی که کسب کرده‌اید، به تسلط بیشتری روی آنها نیاز دارید؟ لطفاً با مثال این را بیان کنید.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. برای هدفم که مکالمه است نیاز به تسلط بیشتر مهارت‌هایم دارم البته میتوانم متن
    های ساده و یا متوسط بخوانم و متوجه بشوم ولی در مکالمه (در حد ساده و متوسط) منظور طرف مقابل را میفهمم ولی در ارتباط با خودم باید دنبال کلمات بگردم تا منظور خود را بیان کنم.

  2. بله، در مورد چهار مهارت، نیازم به تسلط متفاوت است مثلا برای انجام یک مکالمه ساده نیاز به تمرین زیادی دارم ولی در مهارت‌های خواندن و شنیدن می‌توانم بهتر عمل کنم

ثبت گزارش
 
[contact-form-7 id="56866" title="فرم تماس 1"]